SEARCH    
Home | About | Undergraduate | Graduate | Prospective | Current | Athletics | Alumni | Faculty/Staff    

Arts and Humanities
Vera Malton Scholarship Award for English Anastasia Bausum
Nellie Gant Owens Book Award Tai Sommers
Catherine Fix Essay Contest Award 1st Place Scott Keifer
2nd Place Chloe Powers
3rd Place Katelyn Gayman
Best English Major Lindsey Hilditch
Elizabeth Thornburg Brown Scholarship Shelbi Maietta
Joanna Blundell Art Scholarship Outstanding Freshman in Art Sarah Sullivan
Outstanding Music Major Award Amy Sultner
Elise Hoch Award Melissa McKay
Outstanding Senior in Painting Sarah Loy
Outstanding Senior in Photography Hannah Swindoll
Outstanding Senior in Art Education Morgan Wisniewski
Outstanding Senior in Graphic Design Miranda Wilfong
 
Business and Social Sciences
Outstanding Senior in Social Work Christian Rawcliffe
C. Brown and Hazel Hendricks Scholarship Alexis Crites
Delta Sigma Pi Key Christopher Korcsmaros
Outstanding Senior in Sociology Kurt Yoder
Sociology Department Leadership Award Elizabeth Ferguson
James S. Hafer Memorial Scholarship Sydney Sharp
Harry V. Klug Memorial Scholarship Karen Wiltrout
Kenneth Riley Scholarship Heather Jones
Louise Leonard Political Science Scholarship Chelsea Walters
Outstanding Senior in Political Science Alexandra Heyser
Robert Holmes Scholarship Kaitlyn Nunez
G.D. Bragaw Scholarship Jamin Branch
Outstanding Senior in Economics Christopher Korcsmaros
Political Leadership, Activism, and Citizenship Award Zachary Rounceville
Tri State Civitan Scholarship Erica Murray
Excellence in Geography Award Kathleen Walz
Excellence in Geography Award Prose Cassells
 
Education and Professional Studies
Elementary Education Student Teacher of the Year Nicole Surface
Secondary Education Student Teacher of the Year Kelsey Fry
West Virginia Intercollegiate Athletic Conference Male Senior Scholar Athlete of the Year Justin Bryan
West Virginia Intercollegiate Athletic Conference Female Senior Scholar Athlete of the Year Kasey Mercier
Outstanding Student in Sport Marketing Matthew Deal
Departmental Chair Award Brian Skinnell
Leisure Services Award Brian Fletcher
Outstanding Student in Public Recreation and Park Administration Cindy Brockman
Outstanding Student in Therapeutic Recreation Bailey Brosse
Outstanding Student in Sport Marketing Gabrielle Flinchum
Outstanding Student in Fitness and Exercise Science Hannah Guinn
Outstanding Student in Sport and Event Management Jessica Meyers
 
Natural Sciences and Mathematics
Top Senior Biology Major Benjamin Hackett
Top Freshman Biology Major Shelby Hayes
John R. Conard Science Award for Best Sophomore in Chemistry Michael Fagiola
John R. Conard Science Award for Best Senior in Chemistry Brittani Love
John R. Conard Science Award for Best Researcher in Chemistry Rhonda Williams
John R. Conard Science Award for Best Researcher in Chemistry Jessica Chaney
John Diehl Award Jacob Smith
John Schmidt Award Brittani Love
Outstanding Environmental Capstone Research Trey Knepper
Scholarship in Environmental Studies Charlee Fox
Leadership in Environmental Studies Emily Gilmore
Outreach in Environmental Studies Amanda Gardner
 
Ikenberry Award
Timothy Leonard
Nicole Taschner
 
Lowe Family Award
Emily Gilmore
 
Recognition of Student Leadership
Above and Beyond the Call of Duty (ABCD Award) Paige Summers
Above and Beyond the Call of Duty (ABCD Award) Emily Woodbrey
Common Reading Student Essay Contest Winner Mason Athey
Community Outreach Award Elizabeth Dloughy
Competitive Public Speaking Award Ashley Olson
Eubank Award Kelly Dempsey
Kappa Delta Pi Outstanding Member Cheyanne Fletcher
Outstanding Competitive Public Speaking Award Zach Bakken
Outstanding Debate Award Jake Blackall
Outstanding Fraternity Man John Witt
Outstanding Sorority Woman Julie Holsinger
Outstanding Greek President Karalee Collage
Parliamentary Debate Award April Rohrkaste
Sans Merci Katherine Cousino
Shepherd Education Student Association Student of the Year Cara Jefferies
Spirit of Debate Award Larry Brown
Spirit of Forensics Award Austin Bridge
The Picket Award Heather Greenfield
Shepherd University Student of the Year Emily Bayer
Shepherd University Student of the Year Daniel Bascom
 
Alternative Spring Break Katherine Adams
Martina Adams
Faroat Andasheva
Lauren Bartley
Lawrence Bass
Amelia Carte
Dyonna Chapman
Sylvia aka Kayla Conner
George Ferenz
Julia Flocco
Bassell Franks
Jamie Fry
Emily Gilmore
Anxhela Gina
Alana Gondeck
Richard Goodman
Felix Gouanette
Benjamin Hackett
Darren House
Elizabeth Johnson
Thomas Jones
Molly Reid
Taylor Simpson
Lauren Skinner
Harley Smith
Kaitlyn Snyder
Local Alternative Spring Break Accomplishment Award Jaliza Perez
Cesar Licea
Jessica Hall
Sofia Khan
Prose Cassells
Dana Bateman
 
Freshman Class Awards
Rebekah Dove
Katie Michaels
Kevin Cook
Joseph Wickline
 
Sophomore Class Awards
Kennedy Boyce
Harlee Simon
Walker Williams
Ryan McClure
 
Junior Class Awards
Shannon Anderson
Tina Nguyen
Ian Karraker
James Kincaid

RETURN

Shepherd University | P.O. Box 5000 | Shepherdstown, West Virginia | 25443-5000 | 304-876-5000 | 800-344-5231